Dechové cvičení proti stresu – BHRAMARÍ

napsala Lenka
Zavřít oči, zavřít pusy, neslyšet. Ideální, pokud potřebujete chvilku klidu.

Znáte to, snažíte se udělat rychlý zdravý oběd, do kterého chcete dostat všechny ty správné živiny pro ideální rozvoj fyzických a mentálních schopností svých dětí. Už jenom tohle vymyslet dá zabrat. Ale vymyslet to mezi dvěma konferenčními hovory a tak, aby bylo navařeno než skončí distanční výuka, je už trošku větší výzva. Do toho se z pracovny ozve: „Mamí, kde mám sešit z češtiny?“ a zároveň slyšíte ze záchoda: „Přijde mne někdo prosím utřít?“ A za konferenčním stolkem zvedá výhružný pohled vaše drahá polovička, která má právě důležitý meeting. Ano, rodinná pohoda a běžný pracovní den školního roku 2020/21. A právě v takových chvílích nás před stresem dokáže zachránit dechové cvičení. Protože na víc není čas, ani prostor. Ale dýchat, dýchat se dá všude.

Chtěli jste trávit více času společně. Snili jste o společných snídaních, obědech a večeřích. Říkali jste si, jaké by to asi bylo, kdybyste nemuseli chodit do práce (pozor na to, co si přejeme, správně se má snít – kdybychom nemuseli pracovat ;)) A najednou se vám to všechno splnilo. Máte to. A máte toho dost! FAKT DOST! DOST A DOST. A potřebujete úlevu.

Všichni mluví, každý po vás něco chce a chce to hned. Požadavky se na vás valí ze všech stran a je toho moc. Potřebujete chvilku klidu. Potřebujete něco, co vám okamžitě uleví, ale fakt okamžitě. Něco, co vás alespoň na chvilku přenese na klidné a bezpečné místo. Potřebujete obejmutí, klid a pohodu. A přesně tohle vám poskytne bhramarí.

Co je bhramarí?

Bhramarí je pránájáma. To, čemu v české kotlině říkáme dechové cvičení. Český výraz pro ni je čmelák, kvůli charakteristickému zvuku, který během ní vydáváme. Je to ale přece jenom trošku jiná pránájáma, protože jejím smyslem není kontrola prány, ale harmonizace mysli. Proto se taky využívá i jako meditační technika. Není to nic složitého. Žádný tajemný dech, který by od nás vyžadoval speciální schopnosti. Neučí se moc často, ale vypozorovala jsem, že je hodně oblíbená mezi ženami. Mezi zaměstnanými ženami. Proč? Určitě hlavně proto, že:

  • je účinná
  • poskytuje okamžitou úlevu od stresu
  • uklidňuje mysl
  • zbavuje frustrace, strachu a hněvu
  • působí do hloubky a důkladně, zažehnaný stres se jen tak nevrátí
  • je přirozeně uklidňující

V knížkách jsem ji našla popsanou jako „méně významnou pránájámu“ a i já jsem se k ní dostala poměrně pozdě. Ale jako matka od rodiny, ji dokážu náležitě ocenit. Mám kamarádku, která k ní utíká během přestávek v práci. Další zase pomohla překonat rozvod, když musela sdílet byt se svým bývalým partnerem.

Jak se tohle dechové cvičení dělá?

Řekla bych, že co člověk, to jiný způsob provedení. A i když je hodně variant, tak u všech naskakuje účinek skoro ihned. Najděte si klidné místo. Vím, klidné místo se v dané situaci těžce hledá, ale naštěstí bhramarí nepotřebuje nic speciálního, ani hodně času, ani hodně prostoru, takže doma si na těch pár minut určitě nějaký koutek najdete.

  • Pohodlně se posaďte (na zem, židli, postel, polštář). Klidně můžete stát, jenom to není tak pohodlné.
  • Zaměřte se na své uši – před vchodem do zvukovodu (to je ta díra do ucha) je výstupek, taková chrupavka, máte?
  • Ty chrupavky jemně zatlačte palci směrem do zvukovodu (ano, na obou stranách, oběma palci. Palci rukou, pokud to zvládáte palci nohou, tak gratuluji, to už bude osvícení cobydup).
  • Další prsty si položte na čelo, konečky prstů se dotýkají. Můžete si je položit i na oči, to je taky příjemné.
  • Bradu spusťte na okraj hrudní kosti.
  • Zavřete oči.
  • Uvolněte obličej, nezatínejte zuby, nekrčte čelo.
  • Nadechněte se a vydechněte přes obě nosní dírky. Jde to? Fajn, tak teď to začne.
  • Při nádechu zkuste začít vydávat hlásku M. Přes zavřená ústa. Jakoby jste chrápali. To stejný při výdechu.
  • Pokračujte, dýchejte, setrvejte. Naslouchejte vibracím, naslouchejte svému vnitřnímu zvuku
  • Praktikujte 5-10 minut
  • Můžete opakovat 3-4x denně
Nejjednodušší varianta pozice rukou pro protistresové dechové cvičení bhrámarí (čmelák).
Nejjednodušší varianta pozice rukou u dechového cvičení bhramarí

Co se stane?

Svým dechem a bzučením vytváříme v lebce jemné vibrace, které stimulují nervy a žlázy. Díky dráždění nervových zakončení ve vnitřním uchu vnímáme zvukové vjemy. Nádherný koncert, který každý popisuje trošku jinak. Jeden slyší uklidňující zvuk tibetských mís, jiný zase trubky, někdo cvrčky. Nejlepší bude, když si to zkusíte sami.

Zajímavé je, že pokud pozorujete člověka, který dělá bhramarí, tak jeho bzučení skoro neslyšíte. Pokud praktikujete toto dechové cvičení sami, máte pocit, že hlasitěji to snad ani nejde. My totiž ani tak nevnímáme zvuk, ale vibrace, kterými nám rezonuje celé tělo.

A jaké jsou kontraindikace?

Super je, že tohle dechové cvičení nemá kontraindikace, takže jej může zkoušet opravdu každý. V různých variantách se mění poloha rukou, ale způsob popsaný výše je nejjednodušší a nevyžaduje žádné úsilí.

Skvělá zpráva je taky, že vzniklé vibrace nás okamžitě uklidní. Jako když nás maminka houpala a zpívala nám ukolébavku. Já jsem jako malá bzučela pořád bez toho, abych tuhle techniku znala. Moje mamka říká, že jsem hm-kala, ale opravdu pořád. Byla jsem hodně klidná a hodná holčička, co si ráda navlékala korálky, malovala a pořád u toho vydávala hmmmmmmmmm. Nepřetržitě, bez ohledu na nádech a výdech. I během jídla. Nikdo tomu moc nerozuměl a neuměl napodobit bez toho, aby si udělal přestávku na nádech. Až teď po letech je mi jasné, jak krásně jsem se dokázala už tenkrát dostat do klidného stavu. Stejně, jako když kočka přede.

Ve spisu „Hathajóga pradípiká“ se v kapitole 2, verši 68 píše:

Bhrámarí: nadechni se rychle a vydávej zvuk jako trubec (ano, ten Vilík od Máji) a vydechuj pomalu bzučíc jako včela. Tohle cvičení zaplní srdce jogína nepopsatelným blahem.

No, tohle není citace, ale takový můj volný překlad. Popravdě, nepotřebuji nepopsatelné blaho, i když stav po praktikování bhramarí mu je hodně blízký. Co vám bhramarí zajistit určitě dokáže je okamžitá úleva od stresu.

Pokud teda opravdu nevíte, jak z toho všeho ven, pokud se na vás všechno valí a lidi mluví jeden přes druhého, pokud jste zavalení neustálými požadavky a žádostmi dětí, zaměstnavatele, či rodičů, zkuste bhramarí. Věčnou blaženost vám asi nezajistí, ale rychlou pomoc určitě ano.

A co nějaké další protistresové dechové cvičení?

Zajímají vás další dechová cvičení proti stresu? Přečtěte si článek o čtvercovém dýchání SAMA VRITII.

0 komentářů
0

Mohlo by se ti taky líbit

Napiš komentář

Na stránce yogafamily.cz používáme v rámci zkvalitnění našich služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam soubory cookie. Nevím jak nastavit režim opt-out, a vlastně ani nechci. Doufám, že s tím jste v pohodě. Jasně, v pohodě ;)