Stres je neoddělitelnou součástí našich životů. Ať chceme, nebo ne, nemůžeme se mu vyhnout. Když jsem otevírala Shaličku (své miniaturní jógové studio v Brně), chtěla jsem vést ambiciózní lekce zaměřené hlavně na fyzické cvičení a výkon. Až po čase mi došlo, že mým klientům je úplně jedno, jestli se postaví na hlavu, nebo ne. Důležité ale bylo, že Shalička je pro ně oázou klidu v ulicích vystresovaného města. A i když každá jóga nám pomáhá zbavit se stresu, přece jenom byla lekce s názvem JÓGA PROTI STRESU mimořádně oblíbená, ať už se za ní skrývalo cokoli. Stres je opravdu všude kolem nás. Číhá na nás v ulicích, za volanty aut, číhá v práci, schovává se v našich domovech, i v nejskrytějších zákoutích naší duše. Proto není na škodu se pořádně vyzbrojit a mít v zásobě dostatek technik, návodů a způsobů jak se stresu zbavit, nebo jej alespoň eliminovat na minimum, protože úplně porazit jej nelze.
Je opravdu každá jóga jógou proti stresu?
Ideální jógová praxe vypadá tak, že si najdu chvíli pro sebe, místo pro sebe, rozložím jógovou podložku (mnozí z nás si ji ještě hezky urovnají, hlavně ať jsou její okraje zarovnané se spárami na podlaze, protože nesymetrické umístění podložky vnáší do duše podezřelý neklid – schválně, kdo se poznává?) a začnu cvičit. Už jenom fakt, že si dokážu najít místo a čas, a že se to, nedejbože, děje pravidelně, je antistresový rituál jako víno. Pokud ale chceme opravdovou jógu proti stresu, je dobré se na praxi naladit ještě trochu víc.
Pořádek
Prostor na jógu nemusí být velký. Ano, bylo by ideální mít k dispozici vzdušnou místnost s nádherným výhledem, nebo vylidněnou pláž při východu, či západu slunce. Prostory našich bytů nám ale tento luxus až tak úplně neposkytují a my si musíme vystačit s koutkem, kam se vejde jógamatka a trochu vzduchu. Během praxe sice obracíme mysl dovnitř, přece jenom je ale fajn mít hezký výhled. I když náš jógový koutek poskytuje výhled do maximální vzdálenosti jednoho metru. Nebo spíš, právě když tenhle výhled sahá jenom do vzdálenosti jednoho metru. Když je náš jógový koutek čistý a třeba i trochu hezký, je praxe mnohem více uklidňující, než když během psa hlavou dolů pozorujeme chuchvalce prachu mezi nohami a při pohledu vpřed vidíme hromadu starých časopisů, které jsme už dávno chtěli odnést do sběru.
Nemáte doma jógový koutek? To je docela dobře možné, ale pokud cvičíte doma, je pravděpodobné, že se vaše jógová praxe odehrává stále na jednom a tom samém místě. Je to tak? Intuitivně si nacházíme místa, která jsou hezká a kde můžeme najít KLID. Přece jenom, chce to docela velkou dávku zkušeností stříhnout si uspokojivou praxi uprostřed rodinným životem zasaženého obýváku, či kuchyně. Tenhle luxus si mohou dovolit spíše singles v malém bytě, matky si radši zalezou do ložnice do škvíry mezi postel a vestavěnou skříň.
Tak fajn, řekli jsme si, že jógu cvičíme většinou na stejném místě, a není proto špatné tomuhle místečku věnovat alespoň trošku pozornosti. Protože pokud na nás náš jógový koutek bude dýchat klidem, přenese se tento klid během praxe i na nás. Čistota, a třeba oblíbená květina jsou faktory, které dokážou z naší pravidelné dávky jógy bez jakékoli další změny udělat dávku jógy proti stresu.
Hudba
Pokud mne znáte, tak víte, že nejsem velkým zastáncem hudby pouštěné během jógových lekcí. Nejkrásnější hudbou, kterou můžeme během jógové praxe slyšet, je rytmus vlastního dechu, jeho šumění, příliv nádechu a odliv výdechu. Jenže v nepřipravené mysli bude místo sladké melodie dechu šumět tok nepřetržitých myšlenek typu: nezapomeň koupit máslo, co mám udělat k večeři, ještě bych měla vyžehlit ty tři košile… V takovém případě je mnohem lepší nechat se unášet příjemnou hudbou, která dokáže během praxe podnítit odplavení negativních myšlenek a uvolnit pevné sevření stresu. Dokonce i mne, zarytého zastánce praxe v tichu, Jindříšek poslední dobou několikrát přistihl u toho, jak si během cvičení pouštím mixy typu INDIAN TEMPLE MUSIC, HATHA YOGA FLOW, nebo SOOTHING SOUNDS OF NATURE :D. Kdepak, klidná hudba někdy dokáže více, než tisíc dechů.
Dech
Uklidňující jógový koutek už máme a postupně jsme se propracovali k dechu. Je úplně boží, že ty nejúčinnější a nejzdravější věci máme všude kolem sebe, a jsou zadarmo. A nejvíc to platí pro dech. Nejúčinnější zbraní proti stresu je náš vlastní, obyčejný, prostý dech. Tak trochu to připomíná pohádku Sůl nad zlato. Něco, co má neustále k dispozici každý z nás je svatým grálem pro naše fyzické a duševní zdraví. Záleží jenom na tom, jak s tímto darem naložíme. Častokrát slýcháme, že během života zapomínáme dýchat, že neumíme dýchat správně, ale už málokdo nám řekne, jak správně dýchat, a hlavně, že univerzální správný dech neexistuje. Co ale existuje a my můžeme plně využít, jsou dechové techniky, které můžeme použít, když je právě potřebujeme. A v případě jógy proti stresu potřebujeme dechové techniky proti stresu. (Hm, to asi dává smysl). Jak tedy dýchat, abychom stres porazili?
Vědomé dýchání
Už vám někdo poradil, abyste předtím, než se pro něco rozhodnete, v duchu napočítali do deseti? Mne ano. Kde já mohla bejt, kdybych se té rady držela!
Co se stane, když v duchu napočítáme do deseti? Intuitivně zavřeme oči a pozornost obrátíme sami do sebe. Doby počítání zanedlouho splynou s délkou našeho dechu. Dech prohloubíme, všechno kolem se ztiší a my najednou máme chvilku na to, abychom svoje rozhodnutí promysleli. Abychom jej promysleli v klidu. Protože to je to, co získáme. Pouhých pár vědomých dechů dokáže totálně přeprogramovat stav naší mysli. Zkuste to. Zkuste to klidně hned. Jednoduše zavřete oči, začněte vnímat svůj dech a napočítejte 10 dechů. Hotovo? Vsadím se, že každý z napočítaných dechů byl delší, hlubší, vědomější. A s každým vědomým dechem jsme se dostali do většího klidu. Protože o to tady jde. Když svůj dech nevnímáme, častokrát dýcháme pouze drahou nos-mozek-nos-mozek. Zběsilý rytmus krátkých dechů, dostatečně dobrých na to, aby nás udrželi naživu, ale už ne na to, aby nás dostatečně vyživily. Rychlý dech je jako rychlé občerstvení, rychlý život. Bez dostatečné hloubky nás bezmyšlenkovitě žene do konečné stanice.
Pomalý, hlubší, vědomý dech nám umožní tuto cestu zpomalit. Jako když jedeme po dálnici. Je to rychlé, je to rovné, a je to docela nuda, která zaručeně a rychle vede do cíle. Pak ale sjedeme na okresku a stejně, jako pan doktor ve Vesničko má středisková, se kocháme. Vědomě vykroužíme každou zatáčku a zároveň se pohledem snažíme obsáhnout i krásu přírody kolem. Cesta je nádherná, uklidňující, taková, co nám ještě dlouho zůstane v paměti a zážitek z ní si odložíme do vzpomínek na horší časy. Stejně, jako vědomý dech. Dech, který zpomalíme, pozorujeme a vnímáme jeho uklidňující vliv na naše tělo, i mysl.
Rovnovážné dýchání
Pokud zvládáme vědomý dech, tedy udržet pozornost na dechu, můžeme vyzkoušet rovnovážné dýchání. Rovnovážnému dýchání, čtvercovému dýchání, aneb SAMA VRITTI se věnuje tento článek. Určitě stojí za to, si jej přečíst. V krátkosti stačí pouze říct, že je to dechová technika, kdy dýcháme hluboce, přičemž je nádech stejně dlouhý, jako výdech. Pokud nám to jde, můžeme mezi nádechy a výdechy zapojit stejně dlouhé výdrže. Je to jedna z nejjednodušších dechových technik proti stresu.
Prodloužení výdechu
Věděli jste, že výdechy uklidňují? První věc, kterou uděláme po příchodu na tento svět, je nádech. S prvním nádechem náš život oficiálně začíná. Proto se taky narozeniny počítají od prvního nádechu, a ne od početí. Jako když nový stroj zapojíme do zásuvky. Nádechem se napojíme na zdroj a náš život se AKTIVUJE. Pokud potřebujeme tělo aktivovat, soustřeďujeme se na NÁDECHY. Pokud ale mluvíme o boji proti stresu, nepotřebujeme aktivovat vůbec nic. Potřebujeme zklidnit. V takovém případě se soustřeďujeme na výdech. VÝDECHY jsou totiž blaženě uklidňující. Ano, s posledním výdechem náš aktuální život skončí a nastane nekonečný klid (tak ale vážně, umíte si představit, že život skončí nádechem?). Je proto jasné, že tak, jak je nádech maximálně aktivující, je výdech maximálně uklidňující. Pokud tedy potřebujeme zklidnit a odplavit stres, častokrát stačí pouze zaměřit se na výdech, a ten o něco prodloužit oproti nádechu. Zkuste to, nádech na čtyři doby, výdech na pět, a najednou cítíme, jak s každým prodlouženým výdechem odplouvá i velká dávka stresu.
Střídavé dýchání
Další dechovou technikou, která se osvědčila, jako velmi účinná proti stresu je střídavé dýchání. Z lekcí jógy ji můžete znát pod názvem NÁDÍ ŠÓDHANA, nebo taky ANULOMA VILOMA. Při této technice nejdřív úplně vydechneme a pak se nadechneme jenom levou nosní dírkou. Pak vydechneme pravou, nadechneme pravou, a vydechneme levou. Provádíme, jak dlouho chceme, a pro začátek nemusíme ani řešit délku nádechu a výdechu. Pokud postupujeme dostatečně vnímavě, délka dechu se sama srovná. Při vědomém dýchání střídavě pravou a levou nosní dírkou dojde k vyrovnání energie v těle, a tím k celkovému zklidnění.
Bhramarí
Mám chuť zakrýt si uši a zpívat la-la-la-la-la. Znáte to? Dětský únik od všech problémů světa. Podobně funguje i bhramarí, dechová technika, při které vnímáme náš vnitřní zvuk, technika, která působí snad nejrychleji ze všech zmíněných, je příjemná, důkladná a její účinek dokáže přetrvat hodně dlouho. Pokud vás zajímá, jak přesně na to, přejděte na tenhle článek.
Typy jógy proti stresu
Na internetu, i v jógových studiích se můžete setkat s nepřeberným množstvím lekcí nazvaných JÓGA PROTI STRESU. Jak tyhle lekce vypadají? To záleží hlavně na lektorovi. Někdo vám připraví dynamickou lekci, která vám pomůže se „vybít“ a „vyzuřit“ aby vás následně během závěrečné sekvence zklidnil a vyzenované poslal na další rande se světem. Jiný lektor zase zvolí lekci jemnou, jinového, či restorativního charakteru, kterou vás bude provádět svým klidným hlasem, a vy budete mít pocit, jakoby vás během celé lekce halila laskavá maminka do měkoučké dechy klidu a lásky. Posílení a zklidnění dávkou něhy pak budete moct vyrazit do velkého světa. Ono totiž není špatné vědět, že ne vždycky musíme jít na výkon.
Jednu věc budou mít ale tyto lekce společné – jejich nejdůležitější částí bude závěrečné zklidnění a častokrát vedená relaxace. Budou také hojně využívat pozic, které pomáhají odbourat stres, jako je pozice dítěte (bálásána), hluboký předklon (pádahastásána/uttanásána), kočičí hřbety, leh na zádech s nohama nahoře, pozice mrtvoly (šávásána). Velmi oblíbené je taky propojení jógy proti stresu s aromaterapií, kdy lektor podpoří sílu jógy proti stresu vhodným éterickým olejem, či vonnou směsí. Nebojte se zkusit to i doma, jednoduše si dejte kapku své oblíbené nevtíravé vůně před praxí na zápěstí. Vhodná je levandule, rozmarýna, či meduňka. Ale nepřežeňte to 😉
Meditace jako technika proti stresu
Asi je vám jasné, že meditace bude jednou z nejlepších antistresových technik. Nefunguje ale okamžitě, a abychom vůbec mohli začít meditovat, musíme se nejdřív zklidnit. K tomu nám může docela dobře posloužit jedna z výše uvedených technik. Pokud to ale zvládneme, pokud se dokážeme přimět k pravidelné meditaci, a stačí opravdu 10-15 minut denně, tak nejpozději po 8 týdnech pocítíme blahodárný účinek. Samotná meditace nás okamžitě nezklidní, ale pravidelná meditace náš mozek přeprogramuje tak, že budeme schopni mnohem lépe zvládat stres a odolávat mu.
Nevíte jak začít? Stačí se jednoduše pohodlně posadit, zavřít oči a pozorovat dech. Postupně dech prohlubujte, pozorujte. Přichází k vám myšlenky? Tak ať, nechte je přijít, prohlédněte si je, nehodnoťte, nezalamujte se nimi, a stejně samovolně, jako přišli, je nechte odplout. Jejich příval se bude postupem času snižovat. Pět minut pro začátek stačí, postupně budete svoji chvilku prodlužovat. Až budete mít hotovo, dejte si ještě chvilku. Nevytrhávejte se z meditace příliš rychle, užijte si pocit prázdné, uklizené hlavy. Tak, jako když se po úklidu spokojeně rozhlédnete kolem sebe a užíváte si moment čistoty.
Další možnosti
A takhle bych mohla pokračovat do nekonečna. Mohla bych mluvit o léčivém účinku tibetských mís, koshi zvonečků, bubnu, gongu. Mohla bych mluvit o spontánním tanci, o arteterapii a všechny tyhle techniky bych dokázala zkombinovat s jógou a vytvořit techniku pro jógu proti stresu. Obávám se ale, že bychom se od tématu jógy odklonili příliš, a navíc by tak dlouhý článek už nikdo nečetl. Důležité je vlastně jenom to, co bylo zmíněno už na začátku. Každá jóga je jóga proti stresu. A to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, je najít si každý den chvilku pro sebe. Ať už ji využijeme jakkoli, tahle chvíle dokáže být ten nejlepší antistres.
Máte svůj zaručený recept, jak si poradit se stresem? Budu ráda, když se o ně s námi podělíte.