NÁHODOU – přesně tak jsem se dostala k téhle knížce. A potkat ji v knihkupectví, tak ji asi úplně přejdu, vždyť knih o józe mám doma dost. Navíc kundaliní jóga mi nic neříká, že jo (pokud teda nebereme v potaz to, že každá jóga je kundaliní jóga, a myslíme kundaliní v tradici Yogi Bhajana. Jenže pak jsem si přečetla podnadpis – OBRATEL PO OBRATLI K POCHOPENÍ PSYCHOSOMATIKY PÁTEŘE – a řekla jsem si, že by to nakonec mohlo být docela smysluplné čtení. Naladila jsem se tedy na knížku, která bude logicky vysvětlovat propojení jednotlivých obratlů s tím, co se nám v životě děje, připravila se na spoustu teorie a dala si závazek, že knížku přečtu celou.
O ČEM TO NAKONEC JE?
Tahle knížka je průvodce. To, jestli vás osloví záleží hodně na hloubce. Na hloubce vašeho ponoření v józe, a ještě víc na hloubce vašich s.a.ek. Protože pokud trčíte v problémech až po uši, tak si tuhle knížku radši neberte. Jinak vám reálně hrozí, že ji následující tři roky nedáte z ruky, vaše problémy sice nezmizí, ale vy už budete vědět, že nejsou vaše, a nakonec skončíte s vyrovnaným úsměvem, který rozhodně nebudete předstírat.
Průvodce?
Ano, jinak to ani popsat nelze. Satya Singh nás v jednotlivých kapitolách vede postupně, obratel po obratli nahoru po páteři. Po cestě, kterou musí naše duše podniknout, aby se opětovně spojila s božským vědomím (tohle spojení je cílem každé jógy, ale to už možná tak trochu víte). Po cestě, kterou má procházet probuzená kundaliní. No, když to takhle napíšu, zní to neskutečně EZO. Na rozdíl ode mne to ale Satya Singh popisuje docela smysluplně a polopatisticky.
Struktura
Každá kapitola představuje jeden obratel, a je jasně strukturovaná. Takže na začátku kapitoly najdeme nákres obratle a jeho pozice na páteři. Následuje přehled, ke které čakře se daný obratel váže, jaký má jeho harmonizace účinek na psychické úrovni, a na jaké orgány má vliv na úrovni fyzické. Ke každému obratli přidává i afirmaci.
Dále pak pokračuje popisem toho, jaký má cesta daným obratlem v našem životě úkol. Podle obratle to může být nový začátek (znovuzrození – 1. obratel), trpělivost (setrvání na cestě, pro kterou jsem se rozhodla – 4. obratel), či vrcholné štěstí (jednota s bohem – 26. obratel) – což je vlastně vyvrcholení jógové cesty.
Následuje Zpráva o vlastní zkušenosti, což jsou osobní vzpomínky a příběhy autora, ve kterých ukazuje, jak se mu jeho cesta obratli zrcadlila v životě. Musím říct, že to je přesně ten střípek, který mi v knížkách o józe docela často chybí. Jakoby tady Satya Singh dosáhl té krásné jógové rovnováhy, kdy stránku teorie vyváží jednostránkovým příběhem. Jakoby tím pomohl vyleštit zrcadlo naší duše, takže si pak lépe můžeme vysvětlit, co se nám právě děje, a proč. A samotné knížce to samozřejmě dodává na autentičnosti a hlavně čtivosti.
Posledním střípkem je pak krija na daný obratel. Krija je vlastně cvičení, kterým dosáhneme harmonizaci obratle na psychické i fyzické úrovni. Abychom dosáhli kýženého efektu, je nutné opakovat danou kriji po 40 dní, ideálně bez přerušení. Cesta duše proto zabere minimálně tři roky, je možné ji ale rozdělit i na delší dobu, či správně jógově, na několik životů.
Moje osobní zkušenost
Asi tušíte, že když se mi do rukou dostala knížka, která poskytuje něco jako jasný návod k harmonizaci života, nemohla jsem to nechat jenom na teorii. Přece jenom jsem se s vámi chtěla podělit o zkušenost, a taky ta situace poslední rok nebyla úplně jednoduchá – snaha o udržení milované Shaličky, finanční tíseň spojená s tím, že příjem je jenom jeden, distanční výuka, nemoci v celé široké rodině, nedostatek času pro sebe. Prostě toho na nás letos bylo dost, a položilo by to i statného jogína.
Do knížky jsem se začetla ve chvíli, kdy to na rozvolnění nevypadalo. Program na tři roky, který se diametrálně liší od mé vlastní praxe mi ze začátku přišel jako nesmysl, ale pak jsem se rozhodla, že 40 dní na zkoušku dám. Právě jedu 10 den. Psychika šílí. Kundalini krije jsem už dělala, to jo. Je to ale pár let zpátky, takže mé vnímání bylo někde úplně jinde. Účinek žádný. Ale teď? Krija 1. obratle Jógové znovuzrození, a já od prvního dne hořím podél celé páteře. Těch 20 minut je šílených, a většinou je probrečím a častokrát si přeji, aby už byl konec. Věci, co plavou napovrch jsou hustý. Jako, fakt. Ale pak je po všem, a já si můžu užívat klidu.
Úplně náhodou se tohle znovuzrození sešlo s tím, že opět otevíráme Shaličku, a je to, jako bychom začínali úplně od začátku. I mé lekce v Líšni jsou na startovní čáře. Kluci opět začínají ze školou. A je jaro, sázíme kytky a zeleninu. Pořídili jsme si miminka želviček, které pipláme. Všechno kolem mi říká, že znovuzrození je všude kolem mne. Ve všech směrech.
Proč si knížku koupit?
Klidně jenom kvůli úvodní části. Stručnější, ale hlavně jasnější vysvětlení smyslu jógy a jejích pojmů jen tak nenajdete. (Říká ta, co si úvodní kapitolu přečetla třikrát.) Ale vážně. Když si čtu jakoukoli knížku, která se jógou alespoň trochu hlouběji zajímá, tak u prvních kapitol buď usínám, nebo je rovnou přeskakuji. Tady jsem to celé PŘEČETLA!!! S nadšením, že tohle konečně někdo napsal čtivě! Takže i když o józe, či kundaliní józe nic nevíte, budete mít po přečtení úvodní části rozhodně PONĚTÍ. (A ano, trvalo mi několik let, než jsem si zvykla na to, že kundaliní není sprosté slovo.)
Určitě také kvůli příběhům. Je krásné vidět, jaké cesty nás mohou potkat, a taky si umět vysvětlit, co nám život říká. Letmý pohled do knížky nám vysvětlení poskytne – pokud jsme si ji předtím přečetli.
Navíc je to jedna z knížek, ke které se budu ráda vracet, a i kdyby to s první kryjí nedopadlo úplně růžově, budu vědět, že po pauze si můžu vybrat další.
Co když jsem jógový/kundaliní nováček
Nedokážu říct, jak si s cvičením poradíte na psychické úrovni, to je hodně individuální. Co ale hodně oceňuji je, že každou kriji, každé cvičení, které je v knížce popsané, najdete i jako video na internetových stránkách, které ke knížce patří. Takže dostanete přesné a detailní instrukce. Pokud vám teda nevadí, že videa jsou v němčině. Ale pozor, tohle není jóga pro zdravá záda. Je to kundaliní jóga. Principy zdravého pohybu nehledejte.
Pro koho knížka je?
Pro všechny, kteří jsou ochotni připustit existenci vyššího vědomí. Pro každého, kdo ve svém životě hledá hlubší smysl. Pokud toužíte po rehabilitaci, či józe do plavek, tak si knížku Kundaliní jóga jako cesta duše nekupujte 😀
Jinak ale nezáleží na tom, jestli jste v józe nováček, pokročilý, či lektor. Určitě vám poskytne zajímavý vhled na jógovou praxi. Hlavně, pokud jste, jako já, kundaliní jógou v tradici Yogi Bhajana úplně nepolíbení.
Kde si knížku koupit?
Knížku vydalo nakladatelství Alferia, které je součástí vydavatelského domu Grada, a určitě si ji kupte tady přímo v Gradě! A pokud se stihnete přihlásit k odběru novinek od YogaFamily, dostanete ode mne i vymazlený slevový kód.